EU KIDS Online 2018 – wyniki badań

W dniu 7 marca 2019 roku odbyła się premiera raportu EU KIDS Online Polska. Badania zostały przeprowadzone w 2018 roku na reprezentatywnej grupie dzieci i młodzieży w wieku 9-17 lat – 1249, uczniach z 90 szkół w całej Polsce. Kwestionariusz był wspólny dla wszystkich europejskich krajów biorących udział w diagnozie. Podłużne analizy zostały zapoczątkowane przez brytyjskich naukowców z London School of Economics (prof. S. Livingstone). Wyniki EU KIDS Online obejmują kwestie dotyczące: stylów użytkowania mediów cyfrowych przez dzieci i młodzież w środowisku domowym, szkolnym, rówieśniczym, opinie uczniów na temat bezpieczeństwa cyfrowego oraz pomiar czynników obrazujących skalę zjawisk problematycznego użytkowania internetu, cyberprzemocy, mowy nienawiści, seksualizacji treści internetowych i sekstingu.

Polska część badań EU Kids Online 2018 została zrealizowana przez zespół badawczy pod kierunkiem profesora Uniwersytetu Adama Mickiewicza dr. hab. Jacka Pyżalskiego. Częścią interdyscyplinarnego zespołu byli również: mgr Aldona Zdrodowska (OPI PIB), dr Katarzyna Abramczyk (OPI PIB) oraz dr inż. Łukasz Tomczyk (UP w Krakowie, INOW). Badania zostały wykonane w partnerstwie z Fundacją Orange.

Źródło: Rzecznik Praw Obywatelskich

Więcej informacji Fundacja Orange: tutaj

Pełny raport dostępny jest w portalu ResearchGate: do pobrania tutaj